koniec krízy v nedohladne

Autor: Ján Kvasnička | 10.1.2010 o 14:18 | (upravené 10.1.2010 o 14:25) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  752x

Aj tento rok zasiahne svet vlna bankrotov firiem a masové prepúšťanie. Nevyhnú sa jej ani Slováci. Nedá sa teda čakať scenár, keď kríza rýchlo príde a rýchlo odíde, ale namiesto toho budú dve krízové vlny.


V roku 1991, 2001 i 2008 postihli krízy ekonomiku prvýkrát tým, že sa nápadne zhoršil prístup firiem k úverom.

Problémy so splácaním začali mať podniky vždy o rok neskôr. V rokoch 1992 a 2002 nedokázala splácať desatina spoločností.

Vlani boli úvery dostupné horšie ako v predchádzajúcich dvoch krízach, a preto sa dá očakávať, že aj krachov bude viac. "Očakávam, že to bude o štyri alebo päť percent horšie.

Pri prvom náraze finančnej krízy firmy prežili relatívne dobre a vážne problémy so splácaním zatiaľ má zatiaľ len každá 20. Dnes sa dostupnosť úverov zlepšuje, stále je však dosť slabá na to, aby niektoré podniky dokázali dlhodobo financovať svoje rastúce dlhy.

Tento rok kríza určite neskončí

Problémom sa nevyhne ani Slovensko, kde sa podniky od minulého roka tiež len ťažko dostávajú k úverom. Pritom sa nedá povedať, kde bude prepad väčší.

"Bude to dané stavom finančného systému a stavom reálnej ekonomiky. USA má v horšom stave finančný systém, u reálnej ekonomiky sa to nedá presne určiť,"

Avšak myslím si že obrat k lepšiemu príde až za dlhú dobu, Nevylučujem však ani mierne oživenie a nový pád ekonomík.Keď sa napríklad koncom roka začne ekonomika skutočne zlepšovať, môžu ju do nižších poschodí poslať práve krachy firiem a rastúca nezamestnanosť.

Rastúce problémy so splácaním úverov, ktoré môžu firmy po nejakom čase dobehnúť až ku krachu, pripúšťajú aj viacerý významný ekonómovia.Ale zároveń pripomínam, že žiadne vládne opatrenia nemôže krízu zastaviť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?