utópia sociálneho štátu

Autor: Ján Kvasnička | 14.1.2010 o 0:59 | (upravené 14.1.2010 o 12:32) Karma článku: 3,30 | Prečítané:  780x

Na vine je predovšetkým sociálny štát a jeho ideológia, ktorá všetkým sľubuje trvalo neudržateľný rast životnej úrovne a čoraz vyššiu sociálnu pomoc, pokiaľ možno čo najväčšiemu počtu ľudí - rozumej voličov.

Štátny deficit u nás začala budovať sociálno demokratická vláda Vladimíra Mečiara a v tejto politike úspešne pokračuje Robert Fico. Politika rozdávania je totiž predmetom ich volebnej stratégie a starosť, kde na to vezmú do nej nepatrí. Dávno  je preč doba, kedy sa štát staral len o vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť, minimálnu efektívnu štátnu správu, spravodlivé súdy, makroekonomickú rovnováhu a nejaký ten tuzér pre najbiednejších. Kedy ešte nesľuboval všetky možné výhody a okrídlené "peniaze budú" (a my už nebudeme) teraz platí naopak.
Tragédia sociálneho štátu nespočíva len v tom, že takmer priamo úmerne s dávkami pribúda aj potrebných, k tomu z iných dôvodov teda dôchodcov a postihnutých ale, že štát korumpuje sociálnu súdržnosť a platí ľuďom, aby sa príliš nenamáhali, zadovážili si luxus mať dieťa aj bez manžela a podobne.Zároveň s rastúcimi výdavkami a dlhom rastie aj byrokracia a armáda úradníkov, ktorý nielen že veľa stoja, ale hlavne tiež prekážajú hospodárskemu rozvoju. Ani krízy štátneho rozpočtu samozrejme na zásadnú a bolestivú reformu štátnej správy nestačia. Politici nemyslia na dlhodobé hospodárske oživenie, myslia nanajvýš ako úradníci, niečo málo zoškrtať a zvýšiť dane. Dynamika hospodárstva si však žiada zníženie daní alebo platov. Recesia preto nebude krátka.
Potom je tu ešte jeden osobitný politický úkaz, z ktorého možno viniť socdemokratov Možno z nostalgie po štátnom kapitalizme minulosti si politici všetkých strán obľúbili podnikanie(štátne zákazky) a tak na krajskej a štátnej úrovni sa míňa nielen za predražené diaľnice .Ale aj mnohé iné stavby a absurdné miliardové socialne podniky .To všetko geometrickým radom zvyšuje štátny deficit.
Štát nemá mat funkciu legislatívne a normatívne podnikať, respektíve len tam kde musí ale úplne transparentne, žiadne pološtátne firmy, veď nemá ani nič vlastniť. Štát, s výnimkou kultúry, nemá ani dotovať. Kde sú dotácie, tam je aj korupcia.

Taká je reálna utópia fungujúceho sociálneho štátu na slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navrátilci z rizikových krajín asi skončia v karanténe

Premiér chce výrazne zvýšiť pokuty za ignorovanie izolácie.


Už ste čítali?