s poctivosťou najďalej dôjdeš !

Autor: Ján Kvasnička | 24.1.2010 o 20:25 | (upravené 1.9.2010 o 22:49) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  753x

Hovorí sa, že lož má krátke nohy, kto klame, ten aj kradne, a že žiadny strom nerastie do neba, a na každého raz dôjde ... Podľa tejto filozofie sa poslednou dobou v úmysle nad tým všetkým zamýšľam, či poctivosť sa v našej krajine pomaly ale iste nestáva skôr sprostým slovom.

V posledných rokoch som sa opakovane stretol s tým, že označenie človeka poctivého bolo v kontexte myslené ako zároveň človeka, viac menej hlúpeho. A treba dodať ,že časť spoločnosti to tak aj akceptuje, čo je , zdá sa mi naozaj smutné,. Stratou obsahu sa trochu začína vytrácať aj pôvodný význam slova. Inými slovami poctivosť už často nie je poctivosť, ale rovná sa : označenie pre hlúposť, zriedka kedy predstavuje človeka poctivého, v zmysle rovnosti k sebe i druhým.  

Ja toto všetko vnímam ako dôležitý obraz nášho konania a smerovanie, zrkadlo našej morálky a etiky, našej spoločenskej normy. Súčasný stav mi príde ako za päť minút dvanásť tesne pred tým, ako normálne začne byť pre človeka pokiaľ možno nepoctivý, arogantný, bezohľadný, jedným slovom : človek bez zábran. Všetci ostatní budú hlúpi a na okraji spoločnosti, ktorá je "in".
Od poctivosti dostaneme sa ľahko na vedomie a svedomie. A ja sa pýtam, mali naši predkovia a dedovia vyššiu úroveň vedomia a svedomia, ako máme my? Boli lepšími ľuďmi, alebo sme my lepšími? Určite sa dá odpovedať: bola iná doba. A áno, iste, bola iná doba, s tým nedá, než súhlasiť. Ale čo to vlastne je ten "čas" ...
Iná doba nie je to len všeobecné alibi pre všetko možné?

Bol som pred časom v Rakúsku a tam je rovnaká doba ako tu u nás, ale zjavne tam sa tá poctivosť, teda ten obsah ešte nevytratil. Byť poctivým človekom je tam normálne. Keď urobí niekto niečo na úkor druhých, človek je zbavený možnosti podnikať, nie zo zákona, ale z všeobecnej reakcie ľudí okolo. Nastane situácia, že s vami prestanú obchodovať všetci vaši obchodní partneri, okamžite vám vypovedia zmluvy, lebo je to spoločensky neprijateľné, prestanú sa s vami stýkať susedia, stratíte priateľov, budete sa musieť odsťahovať aspoň do iného mesta, pretože vašim deťom budú nadávať spolužiaci vo škole.

Iba my sme proti tomu všetkému zrejme nejakým záhadným spôsobom imúnny, ľahostajní. Keď napríklad tu u nás niekto niečo nepoctivo získa, veľa ľudí si povie: ten je ale šikovný -ten s tým vypiekol, takto sa to musí robiť. A kde sa to teda vzalo tu u nás. Dostali sme nejakú neznámu infekciu, alebo čo to je? Kedy to priletelo? kedy sa tak stalo? Kde nastal ten zlom ?

Dlhšiu dobu nad tým rozmýšľam a naozaj si nie som istý, či to začalo prvými politickými aférami, pokračovalo s naším tichým ovčím prizeraním všemožným neprávostiam, a teda akceptovaniu, alebo je to len nejaké prechodné obdobie ... A ako z toho von? Naozaj neviem. Možno mi poradíte, asi to nejako nechápem. Myslím, že človek môže byť všemožne nadaný, obdarený intelektom, ale keď nie je poctivý, je mu to všetko k ničomu a vlastne aj nám všetkým.

Ale aj tak verím heslu - s poctivosťou najďalej dôjdeš !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.


Už ste čítali?