Špeciálna ochrana dubnických zbrojoviek za socializmu.(1948-1989)

Autor: Ján Kvasnička | 17.11.2017 o 11:38 | (upravené 17.11.2017 o 12:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  358x

Ľudové milície vznikli v roku 1948.Vnútorná stráž ako zložka ZNB vznikla v roku 1952,ako špeciálna jednotka na ochranu objektov osobitnej dôležitosti v časoch novej studenej vojny.Tieto ochraňovali ZŤS a ZVS v Dubnici nad Váhom. ​

Vnútorná stráž, ako samostatná zložka ZNB vznikla v roku 1952,ako špeciálna jednotka na ochranu objektov osobitnej dôležitosti v časoch novej studenej vojny. Až do októbra 1952 sa hodnostné označenia a označenia druhu vojska nelíšili od Pohraničnej stráže, v októbri 1952 bolo zavedené nové označenie v tvare ozubeného kolesa s mečom a červenou hviezdou, ktorý mal symbolizovať bdelé zabezpečenie výsledkov práce a budovateľského úsilia ľudu Československa pri výstavbe socializmu a tiež aj pevného zväzku s robotníckou triedou.

Vnútorná stráž bola vytvorená na základe uznesenia ÚV KSČ z 28.03.1952 a nadväzujúceho uznesenia vlády ČSR zo dňa 10.06.1952.Zriadenie Vnútornej stráže bolo 01.05.1952 poverené tajným rozkazom ministra národnej bezpečnosti č.58 z roku 1952.

Zbrojovku v Dubnici nad Váhom strážila 8 brigáda Vnútornej stráže Ladce v súčinnosti s Ľudovými milíciami .1.Dubnický prápor okrem závodu V Dubnici n/V strážil aj  závody K .Vorošilova v Kubrej (TOS) a strojárne  K.Gotwalda v  Považskej Bystrici (ZVL).

VS ukončila svoju činnosť v roku 1966,neskôr v ochrane pokračovali  ľudové milície.

Predsedníctvo Ústredného výboru KSČ 21. februára 1948 rozhodlo o premene Závodných stráží na Robotnícke milície (RM), ktoré boli neskôr premenované na Ľudové milície (ĽM). Boli to ozbrojené jednotky určené na obranu priemyselných podnikov (prevažne pred ich legálnymi majiteľmi) a na zastrašovanie politických protivníkov, ktoré nemajú v  štáte miesto. Komunisti využívali ĽM počas celého obdobia svojej vlády. Jednotky podliehali priamo vedeniu KSČ, hlavným veliteľom bol generálny tajomník strany (v tomto ohľade možno vysledovať určitú faktickú analógiu s fašistickými jednotkami   Strumabteilung-SA ,ktoré tiež existovali mimo riadnej armády a zodpovedali sa priamo strane - v tomto prípade  NSDAP.

Na Slovensku sa jednotky ĽM vytvárali zväčša vo väčších podnikoch, v ktorých bolo najmenej 100 členov  KSS Robotníci závodu tvorili čatu (vo väčších podnikoch viac čiat) a 2 - 3 čaty z jedného alebo viacerých závodov rotu. Čata bola vybavená samopalmi čsl. výroby, puškami, ľahkými guľometmi a ťažkým guľometom. Niektoré jednotky boli vybavené protitankovými zbraňami a mínometmi. Výzbroj bola uskladňovaná priamo v podnikoch..

Podľa oficiálnej propagandy mali ĽM v prípade vojny strážiť podniky, mosty, tunely, križovatky ap. a preto sa ich členovia zúčastňovali vojenských cvičení, na ktorých sa učili zaobchádzať so zbraňami. Dôvod pohotovosti ĽM bol preto napríklad pohyb alebo cvičenia amerických vojsk v blízkosti západnej hranice ČSSR Dôkazom že išlo o stranícku armádu je aj to, že ĽM mali pohotovosť aj počas zasadnutí ÚV KSČ.

Počas nepokojov boli milície nasadzované spoločne s políciou a vojskom proti „protisocialistickým", "protištátnym" "živlom“. Počnúc rokom 1950 sa z najspoľahlivejších jednotiek vytvárali tzv. Úderné oddiely - roty rýchleho nasadenia vybavené dopravnou technikou, predurčené k súčinnosti s jednotkami  (ZNB) proti tzv. "protisocialistickým živlom".

 

 

Medzi najväčšie jednotky ľudových milícií v Stredoslovenskom kraji patríla Závodná jednotka LM v Závodoch ťažkého strojárstva v Dubnici nad Váhom. Nadväzovala na slávne tradície z historických Februárových dní. Bola kolektívom 50.výročia vzniku KSČ a nositeľom Radu červenej hviezdy. Na rotných i záverečných taktických cvičeniach táto jednotka LM patrila medzi najlepšie v okrese Považská Bystrica.  Obhájili I.miesto v streleckej súťaži a 117 príslušníkov získalo titul Vzorný strelec. Úspešne si plnila aj socialistické záväzky, ktoré boli zamerané nielen na zvyšovanie bojovej prípravy a rozvoj masovo politickej práce, ale aj na prácu s mládežou a pomoc poľnohospodárom, podniku a pod. V roku 1985 odpracovali pri plnení volebných programov NF takmer 1 900 brigádnických hodín, pri plnení hospodárskych úloh odpracovali dalších vyše 1 500 brigádnickych hodín a na JRD Vršatec so sídlom v Pruskom pokosili vyše 20 hektárov lúk a odovzdali 50 ton suchého sena- 22.02.1986.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

                           © -Ján Kvasnička a jeho dedičia

                         použité zdroje :www.wikipedia.sk

                         www.tasr.sk ,autor foto : Vladimír Gabčo ČTK

                         Pevná opora strany -Miloš Novák,Vlastislav Kroupa,Jaroslava Jiráčková,

                          Miloš Váňa,1977-Naše Vojsko -Praha 

                         súkromný archív Jána Kvasničku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?