Začiatky Thajského boxu na Slovensku.

Autor: Ján Kvasnička | 16.5.2018 o 22:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  222x

Dňa 14.marca 1995 vzniká prvý klub Thajského boxu na Slovensku Gladiátor Gym Dubnica nad Váhom, pod ktorého vznik sa podpísali Milan Vánik, Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marián Tomčany.  

 

Počiatky Thajského boxu v Dubnici nad Váhom a Slovensku siahajú do polovice 90 rokov 20.storočia, kedy sa na Slovensko rozšíril z Českej republiky, hlavne z klubu Hanuman Gym Praha, ktorý viedol Peter Macháček . Dňa 14.marca 1995 vzniká prvý klub Thajského boxu na Slovensku Gladiátor Gym Dubnica nad Váhom, pod ktorého vznik sa podpísali Milan Vánik, Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marián Tomčany. Pričinili sa o výchovu prvej generácie Thai boxerov v Dubnici n/V a na Slovensku. Prvý nábor sa uskutočnil v priestoroch bývalej plavárne SouS ZŤS Dubnica.

Začalo sa s prvými tréningami v Dubnickej športovej hale v priestoroch Boxing klubu, kde sa trénuje dodnes. Začiatky boli veľmi pionierske a zložité. Väčšina vecí potrebných k tomuto športu ešte nebola na Slovensku bežne dostupná. Na prvom tréningu v športovej hale bolo 31 začiatočníkov, vďaka tvrdosti tohto športu sa neskôr stav ustálil na počte priemerne 8 až 10 osôb na tréning. Prvým trénerom Slovenského Muay Thai bol Milan Vánik. Neskôr do klubu vstúpili vynikajúci bojovníci ako Michal Didi alebo Miroslav Koníček. Klub Gladiátor Gym Dubnica má v súčasnosti nástupcu v klube K.O Gym Dubnica nad Váhom.

Prvý zápas Slovenského bojovníka sa uskutočnil v mesiaci máj 1996 v Prahe na Brumlovke a bol ním Peter Dvorský.

Dňa 23. apríla 1996 vznikla 1 Slovenská Muay Thai Asociácia (1 SMTA), ktorú založili 4 Dubničania - Milan Vánik , Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marián Tomčányi na podporu rozvoja tohto nového športu na Slovensku. Pod hlavičkou asociácie sa uskutočnilo aj niekoľko gala večerov, ktoré značne podporili rozvoj Muay Thai na Slovensku a iniciovali vznik viacerých klubov, a to hlavne v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Dubnica nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Martin, Zvolen a Košice. Neskôr pod zastrešením World Muay Thai Asotiation (W.M.I.A) .

Medzi počiatočné úspechy môžeme spomenúť dve víťazstvá na galavečere vo Švajčiarsku v podaní Romana Kupčáka a Mariána Tomčányho. Piate miesto Mareka Zela v Španielskom Calafelly .Alebo tretie miesto Mariana Tomčanyho v Kickboxe na Majstrovstvách Európy v Litovskom Kaunase. Dňa 04.03.1999 sa Slovensko prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta v Thajskom Bangkoku.Slovensko reprezentovali –R.Kupčák,R.Šimko,J.Lihan –najlepšie sa umiestnil J.Lihan ,ktorý obsadil 4 miesto.

V roku 2003 v termíne 07-14 .03 sa prvykrát dostal na Majstrovstvá sveta aj Dubničan Marian Tomčány ktorý nakoniec skončil na 4 az 7 mieste .

V roku 2005 vznikla amatérska liga s názvom Euroliga Muay Thai, ktorá sa v posledných rokoch stala medzinárodnou ligou s účasťou bojovníkov z piatich krajín Európy. Od vzniku prvého klubu Thajského boxu v Dubnici nad Váhom ubehlo už dlhých 23 rokov a Slovensko má dnes už štyroch profesionálnych Majstrov sveta v tomto tvrdom bojovom športe a viacero Majstrov sveta a Európy na amatérskom poli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?