Začiatky Thajského boxu na Slovensku.

Autor: Ján Kvasnička | 16.5.2018 o 22:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  157x

Dňa 14.marca 1995 vzniká prvý klub Thajského boxu na Slovensku Gladiátor Gym Dubnica nad Váhom, pod ktorého vznik sa podpísali Milan Vánik, Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marián Tomčany.  

 

Počiatky Thajského boxu v Dubnici nad Váhom a Slovensku siahajú do polovice 90 rokov 20.storočia, kedy sa na Slovensko rozšíril z Českej republiky, hlavne z klubu Hanuman Gym Praha, ktorý viedol Peter Macháček . Dňa 14.marca 1995 vzniká prvý klub Thajského boxu na Slovensku Gladiátor Gym Dubnica nad Váhom, pod ktorého vznik sa podpísali Milan Vánik, Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marián Tomčany. Pričinili sa o výchovu prvej generácie Thai boxerov v Dubnici n/V a na Slovensku. Prvý nábor sa uskutočnil v priestoroch bývalej plavárne SouS ZŤS Dubnica.

Začalo sa s prvými tréningami v Dubnickej športovej hale v priestoroch Boxing klubu, kde sa trénuje dodnes. Začiatky boli veľmi pionierske a zložité. Väčšina vecí potrebných k tomuto športu ešte nebola na Slovensku bežne dostupná. Na prvom tréningu v športovej hale bolo 31 začiatočníkov, vďaka tvrdosti tohto športu sa neskôr stav ustálil na počte priemerne 8 až 10 osôb na tréning. Prvým trénerom Slovenského Muay Thai bol Milan Vánik. Neskôr do klubu vstúpili vynikajúci bojovníci ako Michal Didi alebo Miroslav Koníček. Klub Gladiátor Gym Dubnica má v súčasnosti nástupcu v klube K.O Gym Dubnica nad Váhom.

Prvý zápas Slovenského bojovníka sa uskutočnil v mesiaci máj 1996 v Prahe na Brumlovke a bol ním Peter Dvorský.

Dňa 23. apríla 1996 vznikla 1 Slovenská Muay Thai Asociácia (1 SMTA), ktorú založili 4 Dubničania - Milan Vánik , Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marián Tomčányi na podporu rozvoja tohto nového športu na Slovensku. Pod hlavičkou asociácie sa uskutočnilo aj niekoľko gala večerov, ktoré značne podporili rozvoj Muay Thai na Slovensku a iniciovali vznik viacerých klubov, a to hlavne v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Dubnica nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Martin, Zvolen a Košice. Neskôr pod zastrešením World Muay Thai Asotiation (W.M.I.A) .

Medzi počiatočné úspechy môžeme spomenúť dve víťazstvá na galavečere vo Švajčiarsku v podaní Romana Kupčáka a Mariána Tomčányho. Piate miesto Mareka Zela v Španielskom Calafelly .Alebo tretie miesto Mariana Tomčanyho v Kickboxe na Majstrovstvách Európy v Litovskom Kaunase. Dňa 04.03.1999 sa Slovensko prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta v Thajskom Bangkoku.Slovensko reprezentovali –R.Kupčák,R.Šimko,J.Lihan –najlepšie sa umiestnil J.Lihan ,ktorý obsadil 4 miesto.

V roku 2003 v termíne 07-14 .03 sa prvykrát dostal na Majstrovstvá sveta aj Dubničan Marian Tomčány ktorý nakoniec skončil na 4 az 7 mieste .

V roku 2005 vznikla amatérska liga s názvom Euroliga Muay Thai, ktorá sa v posledných rokoch stala medzinárodnou ligou s účasťou bojovníkov z piatich krajín Európy. Od vzniku prvého klubu Thajského boxu v Dubnici nad Váhom ubehlo už dlhých 23 rokov a Slovensko má dnes už štyroch profesionálnych Majstrov sveta v tomto tvrdom bojovom športe a viacero Majstrov sveta a Európy na amatérskom poli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytik: Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou

Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou, tvrdí mediálny analytik.


Už ste čítali?